• keyoga

Jaką Jogę wybrać?

Zaktualizowano: 30 mar 2020

Jak

Pamiętam moją pierwszą lekcję jogi; dużo ludzi, mnóstwo pomocy których nie wiedziałam jak użyć, drabinki jak na sali od w-fu… Nie było kadzidełek, poduch, muzyczki… tylko twarda mata, twardy klocek i zasady; ściśle określone ułożenie miednicy, rąk, nawet wzrok miał podążać w określonym kierunku.  Jako że na jogę poszłam bez jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego oraz oczekiwań, przyjęłam ją taką jaka w danym momencie dla mnie była, a była dla mnie bardzo okej. Na sali wisiał jeden portret pewnego starszego mężczyzny, który mnie zaciekawił; jak później się dowiedziałam był to mistrz B.K.S. Iyengar; twórca jogi Iyengara, patron szkoły w której stawiałam pierwsze kroki na macie.

Po 2 latach i uzyskaniu podstawowej wiedzy jak zrobić psa z głową w dół czy świecę na kocach, pierwszy raz odważyłam się aby pójść na inną jogę. Mój wybór, zupełnie przypadkiem padł na asztanga jogę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po godzinie zajęć nie wiedziałam jak się nazywam, bołało mnie wszystko i już myślałam o tym jakie zakwasy będę miała następnego dnia.

Nie pokochałyśmy się z asztangą, to nie była miłość ani od pierwszego ani od trzeciego spojrzenia.  Zaintrygowała mnie, to fakt, ale nie czułam się jej wtedy potrzebna. Teraz, po kilku latach doskonale wiem dlaczego między mną a dynamiczną formą jogi, jak mówi się o asztandze, nie było chemii.  Z tą myślą w głowie, postanowiłam opisać dla Was czym różnią się poszczególne zajęcia i style jogi, z jakimi możecie się spotkać w Polsce, jak również po to, aby uniknąć zrażenia się w pierwszym kontakcie z danym stylem jogi, jednym słowem „Jaką jogą jesteś” ;)

Hatha joga – Samo słowo „Hatha” znaczy siła, natomiast rozdzielnie, pierwszy z członów ha oznacza słońce, tha natomiast oznacza księżyc (symbolika tych nazw jest podobna do znaczenia yin i yang). Hatha Yoga jest jedną z najbardziej znanych na Zachodzie tradycji indyjskiej yogi; bazuje głównie na pozycjach ciała zwanych asana , procesach oczyszczających, oraz na kontroli oddechu (pranajama ). Różni się od klasycznej yogi, kładąc większy nacisk na praktyki fizyczne. Dzięki wykonywaniu określonych pozycji (asan) ciało się wzmacnia i uelastycznia. Hatha Yoga silniej niż inne kierunki dąży do uzyskania mocy, która zwycięży nad starością i chorobą. Yoga pomaga zwalczyć bóle głowy i stawów, leczy depresję i pomaga zrzucić nadwagę. Asany wpływają na siłę mięśni, ścięgien, układ krwionośny, system nerwowy, jak również na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, który wpływa na pracę serca, a to wspomaga ukrwienie organizmu i procesy metabolizmu.

Joga Iyengara – Twórcą tej metody był wybitny B.K.S. Iyengar.  Jego metoda wyróżnia się niebywałą precyzją i metodycznością, co sprawiło że joga ta posiada terapeutyczne i profilaktyczne zastosowanie i jest uważana za jedną na najlepszych praktyk dla osób z problemami zdrowotnymi.  Używane w czasie ćwiczeń pomoce- klocki, krzesła, liny, paski itp. umożliwiają poprawne wykonywanie pozycji każdemu, bez względu na rodzaj ograniczeń w ciele.  Joga Iyengara jest bezpieczną i sprawdzoną metodą, której prawo przekazywania mają wyłącznie wykwalifikowani nauczyciele. 

Dla osoby która przychodzi pierwszy raz na zajęcia, system nauczania początkowo może wydawać się zbyt mało charyzmatyczny, jednak przy poprawnie wykonanej asanie, jak również z biegiem czasu, praktyka Iyengarowska staje się czymś więcej niż tylko odtwarzaniem asany. To najlepszy sposób do zdobycia wiedzy w zakresie prawidłowego wykonywania asan, rozumienia siebie na wszystkich poziomach i świadomej pracy z ciałem. Każde zajęcia są inne, nie ma tu określonej kolejności wykonywania pozycji i stałej sekwencji asan. Zajęcia zazwyczaj trwają 1,5h, a „skutki” sesji są odczuwalne już podczas savasany. Odprężone ciało i spokój w głowie to tylko te najpłytsze z korzyści jakie niesie joga Iyengara.  Na koniec mój ulubiony fragment opisujący piękno tej metody; tak, o jodze z mistrzem pisze jego uczeń ;„Dokładność i siła instrukcji przekraczała granice rozumu. Któregoś razu precyzyjnie, po kolei powiedział mi jak użyć poszczególnych mięśni, by rozciągnąć ręce, a na końcu dodał: „A teraz poczuj, jak przesuwa się twoja dusza.”

< Najlepsza joga jaką znam. Nie jest to forma dynamiczna jogi, ale to najmądrzejsza wędrówka w głąb siebie jaką można przeżyć >

Ashtanga joga –  To dynamiczna forma Hatha jogi, w której ruch łączy się z oddechem, w ściśle określonej sekwencji o różnym stopniu zaawansowania. Ruch +oddech = vinyasa;  ta początkowo ciężka seria charakteryzuje się stałością wykonywanych pozycji, z czego wyróżniamy w serii pierwszej takie elementy jak;

1.       Rozgrzewka (powitanie słońca A i B oraz pozycje stojące)

2.       Pierwszą serię (siady, skręty, balanse)

3.       Podstawy dla ochłodzenia (wygięcia do tyłu oraz sekwencja końcowa)

4.       Relaks

Sekwencję wykonujemy stosując oddech ujjayi, który pomaga nam rozgrzać ciało podczas praktyki, wejść przez to głębiej w pozycje, pomaga dłużej wytrwać w tych które są trudne, jak również wspomaga wydzielanie toksyn, które wyprowadzamy z ciała przez pot. Pozycje (z kilkoma wyjątkami) wykonujemy zazwyczaj na 5 wdechów i wydechów.

Kolejnym ważnym elementem Ashtanga jogi sa Bandhy, czyli tzw „energetyczne zamknięcia” które powstają w skutek zaciśnięcia określonych grup mięsni. Najważniejszą z nich jest Mula Bandha, która powstaje poprzez zaciśnięcie mięśni dna miednicy. Dzięki temu kontrolujemy kierunek przepływu energii życiowej zwanej Praną, która uwalnia się podczas praktyki.

Drishti. Ten kolejny aspekt jogi to inaczej miejsca na których należy skupiać swoją uwagę podczas ćwiczenia, aby móc łatwiej kierować swój umysł do wewnątrz.  Drishti pomaga być nam jeszcze bardziej w świadomości tu i teraz podczas wykonywania asan.

Jeśli miałabym wypowiedzieć się na temat Ashtanga jogi… osobiście… potrzebowałam kilku prób do tego aby móc stwierdzić, że to piękna praktyka. Początki bowiem wydają się być trudne…jednak z czasem chcemy więcej.. spokojniej… bardziej świadomie.

< Polecam gorąco, ale po zapoznaniu się z jogą Iyengara, później Vinyasą. Wtedy Ashtanga smakuje najlepiej >

Vinyasa- To łatwiejsza odmiana Ashtanga jogi. Nie ma w niej ściśle zachowanych sekwencji oraz nie trzeba stosować oddechu Ujjayi podczas wykonywania asan.

W viniasie możemy liczyć na kreatywność nauczyciela, który dowolnie może układać sekwencje.

<Vinyasa jest świetnym wstępem do Ashtanga jogi.  >

Kundalini- Joga kundalini to dynamiczna forma jogi zawierająca najważniejsze elementy takie jak asany (praca z ciałem), pranajamę (kontrola prany czyli siły życiowej za pomocą kontroli oddechu), mantrę (dźwięki i śpiew), mudry (gesty rąk). Wszystkie te części razem tworzą zestawy ćwiczeń w setkach odmian, które harmonizują pięć żywiołów, osiem czakr; ciało fizyczne, umysł i ducha. Każde zajęcia składają się z ćwiczeń i asan, relaksacji i medytacji, którym towarzyszy starożytna mantra w nowożytnym wydaniu dźwiękowym.

Niektóre zajęcia są energiczne, podczas gdy inne są bardziej medytacyjne czy spokojniejsze. Ważne jest by wykonywać praktykę w swoim własnym tempie, zwłaszcza że ćwiczymy z zamkniętymi oczami przez większość czasu. Praktykujący są zachęcani by słuchać swojego ciała, szanować jego ograniczenia, odpoczywać jeśli to konieczne.

Poza kundalini jogą polecam zapoznać się z energią Kundalini… uwaga.. wciąga… :)

Bikram joga – Twórcą tej metody jest Bikram Choudry, urodzony w Kalkucie, współczesny mistrz jogi, który spopularyzował swoją odmianę jogi głownie w Stanach Zjednoczonych. Składa się ona z 26 pozycji, powtarzanych dwukrotnie podczas zajęć, które odbywają się w pomieszczeniu o temperaturze do  40.6  st.C.  

Przy tak wysokiej temperaturze wydzielanie toksyn się wzmaga, dlatego jest to jedna z bardziej intensywnych form jogi nie tylko na poziomie fizycznym jak również mentalnym. Wymagana jest wysoka sprawność i wytrzymałość bowiem praktyka w tak ciepłym pomieszczeniu sprzyja głębszemu rozciągnięciu oraz spadkowi energetycznemu, bowiem podczas jednych zajęć można stracić od 500 do 1200 kcal.

<Nie byłam, ale przyjaciółka Sonia mówiła “No sztos, ale ciężko” >

Shivananda joga-  Joga wg Sivanandy nazywana jest w literaturze także tradycyjną ścieżką hatha yogi w stylu Rishikesh.

Joga wg Sivanandy to łagodna joga, podchodząca z szacunkiem do ciała, respektująca jego ograniczenia. To ścieżka, która zachowała tradycyjny, integralny charakter jogi i duży nacisk kładzie na duchowy rozwój. Zajmuje się nie tylko ciałem ale i umysłem oraz duszą. Obejmuje pracę na wszystkich trzech obszarach.

<Spokojna joga, dla osób które chcą popracować na głębszym poziome duchowym>

Acro-Joga- To połączenie jogi , masażu tajskiego i akrobatyki.

Acro-Jogę ćwiczymy w parach lub trójkach; tak więc można wyróżnić trzy podstawowe role przyjmowane w czasie głównej praktyki: podstawa (base) – to osoba która stanowi fundament budowanej pozycji, latający (flyer) – to osoba która jest unoszona przez podstawę, asekuracja (spotter) – czyli osoba zabezpieczająca stabilne trwanie i bezpieczne wyjście z pozycji. Latający, zwykle tylko nieco pomagając, przyjmuje na wpół biernie asany, najczęściej w wersji odwróconej (głową w dół) będąc wspartym przez podstawę.

Celem acro-jogi jest doprowadzenie do stanu jedności z sobą samym, między sobą nawzajem i z tym co w nas najwyższe i najszlachetniejsze.

<Bardzo ciekawa praktyka, próbowałam… przede wszystkim ucząca szacunku i zaufania do drugiego człowieka>

Aerial Joga-to połączenie jogi, czucia i umiejętności korzystania z grawitacji, pracy z balansem, stretchingu, tańca i akrobatyki. Polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem chusty – “hamaka” – wiszącego materiału, który służy do wsparcia masy ciała. Materiał pomaga w rozluźnieniu, ułatwia wykonywanie ćwiczeń, pozwala na głębsze rozciąganie, jest podporą do pozycji odwróconych. Podwieszenie ciała kilka centymetrów nad ziemią uwalnia napięcie z mięśni i kości.

Aerial Joga uelastycznia ciało, wzmacnia ramiona i brzuch bez obciążania kręgosłupa. Aerial Joga to metodyka jogiczna powstała zaraz po 2000 roku w Nowym Jorku. Stworzyła ją Michelle Dortignac oraz w nieco uproszczonej i zmienionej formie jako AntiGravity Yoga – Christopher Harrison. Oboje to tancerze i akrobaci, którzy zafascynowani jogą postanowili spróbować połączyć akrobatykę, jogę i taniec dla własnych potrzeb.

Największym atutem i wyróżnikiem aerial jogi jest praca z balansem , a co za tym idzie samoczynnie wzmożona w czasie praktyki uważność prowadząca do zregenerowania w sferze nie tylko fizycznej, ale także umysłowej, mentalnej.

<Nie próbowałam nigdy ale chętnie się wybiorę na zajęcia :)

366 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie